Националният музей „Васил Левски” се намира в централната част на град Карлово. Музейният комплекс включва родната къща на Васил Левски, мемориaлния параклис „Всях светих болгарских”, Чардаклиевата къща, музейна експозиция и паметник на Гина Кунчева – майката на Левски.
Васил Иванов Кунчев-Левски (1837 г. – 1873 г.), наричан още Апостола на свободата, е най-почитаният герой от българската история. Борец за свобода, революционер и радетел за равноправие, той е един от основните идеолози и организатори на борбите за национално освобождение от османско владичество през XIX век. Обесен е от османската власт на 18 февруари 1873 г. в гр. София. Музеят на Васил Левски има многогодишна история. Началото му е свързано с възстановяването на родната къща на Апостола през 1933 г. и нейното отваряне като музей през 1937 г. Къщата е малка едноетажна сграда със зимник, килер и скривалище в приземието и две стаи на етажа – една за нощуване и една гостна. До къщата е долепена работилницата – ниска постройка, състояща се от стая с навес. Първоначалният вид на къщата е възстановен благодарение на племенниците на Левски – дъщерите на сестра му Яна.
През 1955 г. в близост до къщата е изградена зала за документална експозиция. Впоследствие тя се оказва малка и през 1965 г. е построена нова сграда, а старата е преустроена в кинозала. От 1968 г. до 1992 г. къщата музей е филиал на Градския исторически музей в Карлово. От 1993 г. е самостоятелен музей. На 21 юли 2000 г. той е обявен за държавен културен институт с национално значение.
От 1994 г. в Карлово музейният комплекс се възстановява и разширява. Построени са и са включени още Чардаклиевата къща и мемориалният параклис „Всех святих болгарских”. Чардаклиевата къща се намира непосредствено до родната къща на Васил Левски. В нея е живяло семейството на лелята на Апостола Дона Чардаклиева – сестра на Гина Кунчева. Къщата е била построена около 1840 г.
Мемориалният параклис „Всех святих болгарских” е построен в памет на Апостола. Експозицията на музея е събирана повече от 65 години и съхранява вещи, документи и снимки, свързани със семейството, с живота и делото на Васил Левски, на негови сподвижници от Карлово и от други краища на страната. Тук се пазят почти всички научни биографични изследвания и литературни творби, посветени на Апостола, произведения на изобразителното изкуство и др.
Днес музеят „Васил Левски” е един от най-посещаваните мемориални музеи в България.
На 18 февруари, датата на която е обесен Апостола, всяка година в Карлово се чества денят на подвига и саможертвата на Васил Левски. Организират се викторини, изложби, литературни срещи.
18 юли пък е празникът на град Карлово . На този ден – рождената дата на Апостола, в родния му град се провежда народен събор „Ден на Васил Левски”, организиран от община Карлово, фондация „Васил Левски” и Националния музей „Васил Левски”.
Хотели и къщи за гости в Карлово
Допълнителна информация
8:30 – 13:00 ч. : 14:00 – 17:00 ч.
Възрастни: 2лв