Програма на Народен театър "Иван Вазов"

“ТАНЦЪТ ДЕЛХИ” от ИВАН ВИРИПАЕВ 

С участието на:
Владимир Карамазов, Елена Телбис, Радена Вълканова, Радина Кърджилова, Светлана Янчева, София Бобчева

Танцът Делхи

Какво да правим със страданието на света, което обвива планетата и не може да се пробие на по-горно ниво; какво става с нас, когато се включим в тази програма на възпроизвеждане на страдание; каква би била ролята на изкуството, която да алхимизира страданието, създавайки нова реалност; любов, смърт, загуба… и всичко това е много смешно.

„Танцът Делхи“ е поредица от 7 еднакви пиеси, за които авторът настоява, че нямат нищо общо помежду си.
Танцът Делхи“ е част от по-големи търсения на Вирипаев, свързани с „идеята да разчисти пространство, в което западната гледна точка, философия и морал се срещат с източната“. По думите на Стоев формата на пиесата е „телевизионен реализъм“ и „на моменти прилича на ситком, на телевизионен сериал“. Съчетанието между формата и съдържанието е „изключително смешно – на моменти звучи абсурдно, на моменти страшно“.

Допълнителна информация за датите на постановката и билетите може да откриете тук.

 

“ДОН ЖУАН” от ЖАН-БАТИСТ МОЛИЕР

С участието на:
Ана Пападопулу, Валентин Ганев, Валери Йорданов, Велислав Павлов, Владислава Николова, Дарин Ангелов, Деян Ангелов, Деян Донков, Ева Данаилова, Жорета Николова, Захари Бахаров, Милена Аврамова, Пламен Пеев, Рени Врангова, Руси Чанев, Слав Бистрев, Теодора Духовникова, Филип Аврамов, Юлиан Вергов

Дон Жуан

За да се включите в актьорската стихия на невероятни сценични превъплъщения. За да видите как вечният прелъстител Дон Жуан влиза в безспирен дуел с любовта, със съмнението, със света и дори със себе си. За да усетите неспирната жажда да обичаш, но и невъзможността да се наситиш и да се насладиш на любовта. За да си зададете винаги актуалните въпроси – Как да живеем? И в какво да вярваме?

Допълнителна информация за датите на постановката и билетите може да откриете тук.

 

“ХЪШОВЕ” от ИВАН ВАЗОВ

С участието на:
Благовест Благоев, Валентин Ганев, Валентин Танев, Валери Йорданов, Васил Драганов, Василена Винченцо, Виктор Танев, Владислава Николова, Дани Рашев, Даниел Ангелов, Дарин Ангелов, Деян Ангелов, Деян Донков, Евгени Будинов, Елисавета Господинова, Иван Юруков, Леарт Докле, Пламен Пеев, Рени Врангова, Руси Чанев, Сава Драгунчев, Стоян Алексиев, Теодор Елмазов, Христо Петков

Хъшове

С пиесата „Хъшове” започват преди един век – през 1904 г., представленията на Народния театър. С „Хъшове” през 1954 г. се чества 50-годишнината му. През юбилейния стотен сезон (2004–2005) безсмъртната творба на Вазов е отново на сцената му, вече в адаптация и постановка на Александър Морфов.

Те са немили и недраги, но не отчаяни, скитници и голтаци, а горди и свободолюбиви; нехранимайковци – за еснафите, герои – за потиснатите и унижените. На сцената в чуждоземния град хъшовете възторжено разиграват своя самодеен спектакъл – генерална репетиция за истинския, този, който ще последва.

Спектакълът, в който немилите и недрагите ще намерят смъртта си и заедно със свободата за сънародниците си ще извоюват свободен терен и за довчерашните черни души – гешефтарите и спекулантите.

Допълнителна информация за датите на постановката и билетите може да откриете тук.

 

“ЖИВОТЪТ Е ПРЕКРАСЕН” от НИКОЛАЙ ЕРДМАН

С участието на:
Албена Колева, Албена Ставрева, Биляна Петринска, Валентин Балабанов, Валентин Танев, Василена Винченцо, Владислава Николова, Вяра Табакова, Данаил Тотев, Дарин Ангелов, Деян Ангелов, Емил И. Марков, Йордан Петков, Камен Донев, Любомир Петкашев, Мишо Шишков – син, Нивилиян Гемиджев, Николай Темнисков, Павлин Петрунов, Пламен Пеев, Рени Врангова, Руси Чанев, Светлана Янчева, Стефан Къшев, Стефания Колева, Теодор Елмазов

“ЖИВОТЪТ Е ПРЕКРАСЕН” от НИКОЛАЙ ЕРДМАН

„Самоубиецът” е пиесата, която може би най-дълго време е останала под тоталната забрана на комунистическата цензура – 60 години абсолютна забрана върху произведението. Пиесата е написана през 1928 г. и поставена за първи път в СССР през 1987 г.

Наричат „Самоубиецът” „Ревизор” на ХХ век, сравняват Ердман с Гогол и Сухово-Кобилин . Два театъра се борят да поставят пиесата – Театъра на Майерхолд и МХАТ. В защита на „Самоубиецът” се включват Майерхолд, Станиславски, Луначарски, Горки и Булгаков, но усилията им се оказват безрезултатни. Ердман пише пиесата, когато е на 28 години. След нея не написва нито една пиеса.

През 1933 г. е заточен в Енисейск за „контрареволюционни литературни произведения”, по-късно е освободен, но при специален режим – лишен от правото да пребивава в 10 от големите градове на СССР, в това число и Москва. В същото време е автор на сценариите на любимите филми на Сталин „Веселите момчета” и „Волга, Волга”. Заличен е от надписите на тези филми.

През 1948 г. получава Сталинска премия за„Смели хора”, но това не помага на „Самоубиецът” да бъде разрешен.

Допълнителна информация за датите на постановката и билетите може да откриете тук.

 

ПРОГРАМА НА ПРЕДСТАВЛЕНИЯТА В НАРОДЕН ТЕАТЪР „ИВАН ВАЗОВ“ СЕЗОН 2018/2019 И ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОКУПКА НА БИЛЕТИ

 


Изтеглете мобилното приложение iLoveBulgaria