Винено-кулинарна дестинация "Мизия"

Опитай:

Пържен сом или друг вид речна риба от Дунава
Рибена чорба – с прясно уловена риба от Дунава
Качамак – традиционно ястие от царевичен грис или брашно
Просеник

Дегустирай:

Тук на почит са червените сортове, начело с Каберне Совиньон. Отглеждат се също Сира, Гъмза, Мерло. Районът предлага и много възможности за винен туризъм. Тук е единственият Музей на виното на Балканския полуостров. Около Русе и Свищов има и много винарни, които предлагат дегустационни турове, а някои – и нощувки край лозята.

Посети туристически забележителности:

● Парк Кайлъка
Античен град Улпия Ескус – в близост до брега на река Дунав, на около 22 км от град Гулянци, област Плевен, се намира античният град Улпия Ескус. Римският град е възникнал през І в. н. е. като наследник на тракийско селище. Около него по-късно е изграден лагерът на Пети македонски легион.
Военният лагер получава статута на колония след славната победа на император Марк Улпий Траян (98 г. – 117 г.) над даките. По случай победата Улпия Ескус е обявен за град със собствено управление. Римският град се превръща във важен кръстопът, като силен разцвет преживява през ІІ – ІІІ в., когато е изградена централната градска част. Улпия Ескус е строен по типичния за римските градове начин – имал правоъгълна форма, а улиците са в посока изток – запад и север – юг. И днес посетителите могат да видят останки от улици, храмове, голяма гражданска базилика.

Античен град Нове – Свищов – на 3 км източно от Свищов се намират останките от римския легионен лагер Нове – най-добре проученият военен лагер, разположен в граничната територия на някогашната Римска империя. Нове е основан на брега на река Дунав като военен лагер на VІІІ Августовски легион около 45 г.н.е. Лагерът се състоял от наблюдателни кули и крепости, в които били настанени военни части – кохорти и легиони. Първоначално лагерът се простирал на площ от 17 хектара, но постепенно се разраснал с още 10 хектара. Той бил с правоъгълна форма, а на всяка една от стените му е имало по една порта. Зад крепостните стени на лагера се намирали щабът на легиона, военната болница, офицерските жилища, легионната баня, войнишките казарми, жилището на командира на легиона и бараките на помощните войски. Цивилното селище е било разположено извън крепостните стени. Постепенно древният град променил облика си, появявали се нови сгради, църкви, работилници на занаятчии. През V-VІ век Нове бил и седалище на епископ. Днес могат да се видят само останки от някогашните укрепления и сгради. През V-VІ век старата легионна крепост се преобразила в ранновизантийски град. Оттогава са останките от епископския комплекс, състоящ се от голяма и малка базилика, жилищни помещения с внушителна баня и впечатляваща по размери сграда, предназначена за посрещане на поклонниците на местния мъченик св. Лупус.
Западно от входа на базиликата е разкрит впечатляващ с архитектурата си баптистерий – пристройка до църквата, в която се извършвало християнското покръстване.
Пещера Орлова чука – намира се на около 40 км от Русе, в близост до село Пепелина. Пещерата е открита през 1941 г. от овчар, който пасял стадото си в района.
Днес за посетителите са достъпни и осветени около 3 км от пещерата. От изкуствения вход на Орлова чука се влиза в първата пещерна зала. Наричана е „Концертна”, защото заради добрата й акустика в нея често се изнасят концерти, като всяка година през месец август, по време на Събора на пещерата се изнася и празничен концерт. Именно в „Концертната зала” се намира „Големият сталактит” с височина 3,5 м и диаметър 50 см.
В пещерата има и много други интересни образувания – „Динозавъра”, „Бухала”, „Костенурката” и др.
В „Голямата галерия”, която се намира на запад от „Концертната зала”, има множество красиво оформени синтрови езера.
Най-голямата и благоустроена зала в пещерата е „Големите сипеи”. По стените има синтрови образувания, в които, ако се вгледате, може да различите интересни форми, наподобяващи змия, футболист с топка и др. При малката зала „Почивка” е оформен тунел, в края на който има калцитни кристали, които приличат на пукнатини.
Ивановски скални църкви – разположени са на 18 км. от град Русе. Имат отличително запазени стенописи в сравнение с други комплекси в България. За разлика от традиционните манастири, състоящи се от 1 – 2 църкви, монашеска и стопанска част, в Иваново има разнообразие от малки скални църкви, параклиси и килии, издълбани на различна височина в скалите на живописния каньон на река Русенски Лом. В шест от храмовете са запазени стенописи, които разкриват особеностите на българското църковно изкуство през ХІІІ-ХІV век. По време на Второто българско царство (ХІІ-ХІV в.) манастирът се утвърждава като голям духовен и книжовен център. Надписи по стените на килиите дават информация за важни исторически събития. Стенописите в църквата „Св. Богородица” са световноизвестни. Те са сред най-представителните образци на Палеологовото изкуство на Балканите. Изключителните им художествени качества са причината за включването им от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство.
Басарбовски скален манастир е разположен в долината на река Русенски Лом, близо до село Басарбово и на 10 км от град Русе. Скалният манастир води началото си още от Второто българско царство, но за пръв път името му се споменава в османски данъчен регистър от 1431 г. За известно време през XIX в. манастирът останал без обитатели, но през 1937 г. тук се заселва отец Хрисант от Преображенския манастир и дава ново начало на религиозното средище. Най-известният обитател на манастира е роденият през 1685 г. в село Басарбово св. Димитрий Басарбовски, който прекарал целия си живот в светата обител. След смъртта си монахът бил погребан в селската църква, но по време на Руско-турската война от 1768-1774 г. мощите му са пренесени в Букурещ в църквата „Св. с. Константин и Елена“, където се намират и до днес. Басарбовският манастир е единственият действащ скален манастир в България. В подножието на скалите на манастира се намират две стаи и пещерата трапезария, построени през 1956 г. Оттам по 48 стъпала се стига до скална площадка, където се намира нишата, в която според преданието е спял св. Димитрий. Вдясно от нея е скалната църква с дърворезбован иконостас, изработен през 1941 г., а до него се намира голямата икона на светеца, изобразен в цял ръст. По друго каменно стълбище се стига до естествена пещера, в която е погребан монах Хрисант – човекът, който възродил манастира и го върнал към живот през 1937 г. Пещерата изпълнява ролята на костница, в която е подредена и музейна експозиция.
Лесопарк „Липник“  е разположен в района на село Николово, на 10 км източно от Русе. Намира се в обширен горски масив от липови дървета с площ от около 20 000 декара, откъдето произлиза името на местността. Смятан е за най-големия лесопарк на територията на България. Изграждането и оформянето на околната зона като парк започва през 1950-те години. Изградени са вили на много предприятия от Русе (някои от които в момента не функционират), ресторанти, изкуствени езера, хотел, зоокът, детски кът, благоустроени кътчета, спортна база, къмпинг. Тук се намира и бившата резиденция „Липник“ на Тодор Живков, приватизирана и преустроена в старчески дом.
Всяка година в лесопарка на 2 август – Илинден, се организира традиционен събор.

Сексагинта Приста е антична римска крепост на територията на днешния град Русе. Сексагинта Приста означава в превод „Пристанище на шейсетте кораба“. Римският кастел възниква върху руините на старо тракийско селище. Доказателството за това са откриването при разкопките на тракийска кана, датирана от II-I век преди Христа, съдържаща органична материя. При направения анализ на материала се установява, че той е от домашни животни. Също така археолозите откриват и античен керамичен съд от Родос, датиран от III век преди Христа. Намерени са и много останки от керамични съдове за кухненска употреба, транспортни съдове и още много други, които свидетелстват и за силно развита търговия. Сексагинта Приста споделя съдбата на останалите крепости по десния бряг на Долния Дунав. Тя загива под ударите на авари и славяни в края на VI и началото на VII век. По-късно, през IX – X век, върху нейните руини възниква средновековното селище Русе.

Можете да разгледате винено-кулинарна дестинация „Златия“ в мобилното приложение iLoveBulgaria. Свалете го оттук.

винено-кулинарна дестинация "Златия"


Изтеглете мобилното приложение iLoveBulgaria