Област Силистра
Област Силистра е разположена в североизточната част на България, като тя граничи с Румъния по суша и чрез река Дунав. Територията на региона включва части от Дунавската равнина, Добруджа и Лудогорието. Реките в региона са малки и най-често пресъхват през лятото.
Икономическото и културно развитие на региона са силно повлияни от румънската окупация на Южна Добруджа. Между 1913 и 1940 година град Силистра влиза в рамките на Румъния. Това обуславя силно икономическо и културно влияние от северната съседка в този регион. Силно развито е земеделието, като предимно се отглеждат зърнени и технически култури.
Природните и исторически забележителности в областта позволяват развитието на познавателен, културен, екологичен, селски и ловен туризъм. Най-голям интерес в региона предизвиква резервата Сребърна, който е включен в Списъка на ЮНЕСКО за световно културно и природно наследство.
Областта в цифрви
119 000 души население
3 от 100-те национални обекта
2846 кв. км. площ
Хотели и къщи за гости в Област Силистра
Забележителности в Област Силистра
Резерват "Сребърна"
Биосферният резерват край с. Сребърна обхваща езерото Сребърна и териториите край него. Славата му е свързана, от една страна, с факта, че се намира точно на пътя на прелетните птици от Европа към Африка – Via Pontica, а, от друга страна, с уникалните и разнообразни видове водоплаващи птици в него.
Крепост Меджиди табия
Турският форт „Абдул Меджиди”, или така наречената крепост Меджиди табия, се намира южно от Силистра и е най- запазеният от шестте укрепителни пункта на фортификационната турска система, изиграла важна роля в Кримската (1853-1856 г.) и Руско-турските войни (1853-1856 г. и 1877-1878 г.).